II LO Sandomierz




Aktualności
Aktualności
Aktualności
Niecodzienna lekcja wychowawcza o pamięci, historii i człowieczeństwie
3 cze 2026
W minionym tygodniu uczniowie klasy II a uczestniczyli w wyjątkowej lekcji wychowawczej, którą poprowadziła tegoroczna maturzystka Aleksandra Chołody. Spotkanie było efektem jej udziału w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück im. Wandy Półtawskiej”. W nagrodę za osiągnięty sukces Ola wraz z opiekunką – Panią Wiolettą Pietruszką miały możliwość odwiedzenia Miejsca Pamięci KL Ravensbrück – największego niemieckiego obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla kobiet.
Podczas lekcji starsza koleżanka podzieliła się z młodszymi uczniami zarówno zdobytą wiedzą historyczną, jak i osobistymi refleksjami z pobytu w Ravensbrück. Opowiadała o losach więźniarek różnych narodowości, o trudnych warunkach życia w obozie oraz o niezwykłej sile, odwadze i solidarności kobiet, które, mimo niewyobrażalnego cierpienia, potrafiły zachować godność i człowieczeństwo.
Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiły zdjęcia oraz wspomnienia z wizyty w miejscu pamięci. Maturzystka opowiadała o zachowanych fragmentach obozu, pomnikach upamiętniających ofiary oraz ekspozycjach muzealnych dokumentujących tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Dzięki jej relacji historia przestała być jedynie zapisem w podręczniku, a stała się poruszającym świadectwem ludzkich losów.
Ważnym elementem spotkania były opowieści o dzieciach Dziewczyn z Ravensbrück. Ola i Pani Pietruszka z ogromnym wzruszeniem i podziwem przywoływały wspomnienia Pani Marii Lorens – pomysłodawczyni konkursu i Pana Michała Neumanna, którzy towarzyszyli uczestnikom podczas wyjazdu do Niemiec. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wielką rolę odgrywają oni dziś w zachowaniu pamięci o kobietach więzionych w obozie.
Dziękujemy naszej maturzystce za podzielenie się tym niezwykłym doświadczeniem oraz za cenną lekcję historii i wrażliwości. Takie spotkania pokazują, że pamięć o przeszłości jest nie tylko obowiązkiem, ale także ważną lekcją dla kolejnych pokoleń.
W Ravensbrück Ola w imieniu uczestników zapaliła znicz na miejscu upamiętniającym namiot – teren, który jest symbolem nieludzkich warunków, niewyobrażalnego cierpienia i tragicznego losu tysięcy kobiet.
Teraz Ola 'zapala' serca młodych ludzi, by chronić pamięć o tamtych Dziewczynach…, zgodnie ze słowami Luisa Buñuela: „Życie bez pamięci jest niczym (…). Pamięć jest naszym spoiwem, powodem istnienia, wrażliwością, nawet naszym działaniem. Bez niej jesteśmy niczym.” A my już planujemy kolejne spotkania...










3 cze 2026










Niecodzienna lekcja wychowawcza o pamięci, historii i człowieczeństwie
W minionym tygodniu uczniowie klasy II a uczestniczyli w wyjątkowej lekcji wychowawczej, którą poprowadziła tegoroczna maturzystka Aleksandra Chołody. Spotkanie było efektem jej udziału w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück im. Wandy Półtawskiej”. W nagrodę za osiągnięty sukces Ola wraz z opiekunką – Panią Wiolettą Pietruszką miały możliwość odwiedzenia Miejsca Pamięci KL Ravensbrück – największego niemieckiego obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla kobiet.
Podczas lekcji starsza koleżanka podzieliła się z młodszymi uczniami zarówno zdobytą wiedzą historyczną, jak i osobistymi refleksjami z pobytu w Ravensbrück. Opowiadała o losach więźniarek różnych narodowości, o trudnych warunkach życia w obozie oraz o niezwykłej sile, odwadze i solidarności kobiet, które, mimo niewyobrażalnego cierpienia, potrafiły zachować godność i człowieczeństwo.
Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiły zdjęcia oraz wspomnienia z wizyty w miejscu pamięci. Maturzystka opowiadała o zachowanych fragmentach obozu, pomnikach upamiętniających ofiary oraz ekspozycjach muzealnych dokumentujących tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Dzięki jej relacji historia przestała być jedynie zapisem w podręczniku, a stała się poruszającym świadectwem ludzkich losów.
Ważnym elementem spotkania były opowieści o dzieciach Dziewczyn z Ravensbrück. Ola i Pani Pietruszka z ogromnym wzruszeniem i podziwem przywoływały wspomnienia Pani Marii Lorens – pomysłodawczyni konkursu i Pana Michała Neumanna, którzy towarzyszyli uczestnikom podczas wyjazdu do Niemiec. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wielką rolę odgrywają oni dziś w zachowaniu pamięci o kobietach więzionych w obozie.
Dziękujemy naszej maturzystce za podzielenie się tym niezwykłym doświadczeniem oraz za cenną lekcję historii i wrażliwości. Takie spotkania pokazują, że pamięć o przeszłości jest nie tylko obowiązkiem, ale także ważną lekcją dla kolejnych pokoleń.
W Ravensbrück Ola w imieniu uczestników zapaliła znicz na miejscu upamiętniającym namiot – teren, który jest symbolem nieludzkich warunków, niewyobrażalnego cierpienia i tragicznego losu tysięcy kobiet.
Teraz Ola 'zapala' serca młodych ludzi, by chronić pamięć o tamtych Dziewczynach…, zgodnie ze słowami Luisa Buñuela: „Życie bez pamięci jest niczym (…). Pamięć jest naszym spoiwem, powodem istnienia, wrażliwością, nawet naszym działaniem. Bez niej jesteśmy niczym.” A my już planujemy kolejne spotkania...
Wielki sukces Formacji ,,Spin of Liberty"
31 maj 2026
30 maja 2026 r., podczas VI Turnieju Sportu Mażoretkowego ,,Mażoretkowy Zawrót Głowy" w Raciborzu, nasze dziewczyny zdobyły srebrny medal w kategorii: Baton Classic Formacja B Juniorki/ Seniorki.
Jesteśmy dumni z Waszego sukcesu, gratulujemy całemu zespołowi i pani choreograf Beacie Ryńskiej.
Życzymy kolejnych osiągnięć!











31 maj 2026











Wielki sukces Formacji ,,Spin of Liberty"
30 maja 2026 r., podczas VI Turnieju Sportu Mażoretkowego ,,Mażoretkowy Zawrót Głowy" w Raciborzu, nasze dziewczyny zdobyły srebrny medal w kategorii: Baton Classic Formacja B Juniorki/ Seniorki.
Jesteśmy dumni z Waszego sukcesu, gratulujemy całemu zespołowi i pani choreograf Beacie Ryńskiej.
Życzymy kolejnych osiągnięć!
SUKCES NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE MATEMATYCZNYM
29 maj 2026
21 maja br., na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się finał V Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. W zmaganiach finałowych wzięły udział 42 osoby, w tym reprezentujący naszą szkołę Dominik Baran i Michał Zelik, którzy rozwiązywali zadania wykraczające poza podstawę programową. Miło nam poinformować, że laureatem konkursu został uczeń klasy 2a - Dominik Baran.
Opiekunem merytorycznym była p. Anna Trębska. Gratulujemy!

29 maj 2026

SUKCES NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE MATEMATYCZNYM
21 maja br., na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się finał V Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. W zmaganiach finałowych wzięły udział 42 osoby, w tym reprezentujący naszą szkołę Dominik Baran i Michał Zelik, którzy rozwiązywali zadania wykraczające poza podstawę programową. Miło nam poinformować, że laureatem konkursu został uczeń klasy 2a - Dominik Baran.
Opiekunem merytorycznym była p. Anna Trębska. Gratulujemy!
Badamy nie tylko Mamy
26 maj 2026
Uczennice kl.1bm i 3b o profilu przyrodniczo-medycznym zaangażowały się w lokalne obchody ogólnopolskiej akcji „Badamy nie tylko Mamy." Na zaproszenie sandomierskich Amazonek
w Dniu Mamy promowały zdrowie i ideę badań profilaktycznych, dedykując prozdrowotne przesłanie - uczniowski apel do społeczeństwa. Nasza młodzież zorganizowała także łańcuch różowej wstążki i plakatowy happening. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w pięknej edukacji promedycznej.











26 maj 2026











Badamy nie tylko Mamy
Uczennice kl.1bm i 3b o profilu przyrodniczo-medycznym zaangażowały się w lokalne obchody ogólnopolskiej akcji „Badamy nie tylko Mamy." Na zaproszenie sandomierskich Amazonek
w Dniu Mamy promowały zdrowie i ideę badań profilaktycznych, dedykując prozdrowotne przesłanie - uczniowski apel do społeczeństwa. Nasza młodzież zorganizowała także łańcuch różowej wstążki i plakatowy happening. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w pięknej edukacji promedycznej.