II LO Sandomierz




News
Finał I Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Sandomierz w Słowach Zapisany”
Dziś w naszej szkole było niezwykle nastrojowo i poetycko… Jedna ze szkolnych sal zamieniła się w literacki salon. Elegancko nakryte stoliki, ozdobione delikatnymi kompozycjami kwiatowymi, stworzyły kameralną i sprzyjającą refleksji atmosferę. Pojawiły się też tomiki poezji, publikacje, albumy, grafiki oraz fotografie przedstawiające Sandomierz
i Sandomierszczyznę. Połączenie poezji i muzyki sprawiło, że uczestnicy mogli nie tylko wysłuchać pięknych utworów, ale również poczuć ducha naszego królewskiego miasta, które od wieków inspiruje artystów i miłośników słowa.
Finał I Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Sandomierz w Słowach Zapisany” zgromadził przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kultury, nauczycieli, rodziców oraz młodych twórców, których połączyła miłość do poezji i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sandomierz oraz Ziemia Sandomierska.
Uroczystość rozpoczęła się od muzycznego akcentu, po czym prowadząca Wiktoria Moskal
z klasy III e przywitała wszystkich gości, wśród których znaleźli się: Wicestarosta Powiatu Sandomierskiego – Pani Grażyna Szklarska, przedstawiciel Burmistrza Sandomierza – Pan Waldemar Gosek - Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu – Pan Wojciech Dumin.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała Pani dyrektor Barbara Majewska, podkreślając znaczenie poezji jako formy wyrażania emocji, budowania tożsamości regionalnej oraz rozwijania talentów literackich młodzieży.
W dalszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworów poetyckich poświęconych Sandomierzowi i jego niezwykłemu klimatowi. Naszą „poetycką ucztę” uświetnili swoimi wystąpieniami zaproszeni goście: Pani Grażyna Szklarska i Pan Wojciech Dumin oraz gospodarze uroczystości: Pani Dyrektor Barbara Majewska, Pani Wicedyrektor Monika Strojewska oraz pomysłodawczyni konkursu Pani Wioletta Pietruszka.
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, dyplomów dla uczestników oraz podziękowań dla opiekunów.
Laureatami konkursu zostali:
• I miejsce – Liliana Libicka, SP nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza
w Sandomierzu, Opiekun – Pani Marzena Brzozowska@
• II miejsce – Anna Szczykutowicz, PSP im. Jadwigi Królowej w Bilczy, Opiekun – Pani Agnieszka Stasiak-Wiórkiewicz
• III miejsce – Michał Sławiński, PSP im. Armii Krajowej w Zawierzbiu, Opiekun – Pani Joanna Lipczyńska i Pani Ilona Mroczek
Wyróżnienia otrzymali:
• Filip Chyżowski, PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Stalowej Woli, Opiekun – Pani Ewa Wąsik
• Tomasz Obarski, SP im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Starym Garbowie, Opiekun – Pani Katarzyna Pater
Zgodnie z tradycją konkursów literackich publiczność miała okazję wysłuchać nagrodzonych utworów w wykonaniu ich autorów. Prezentowane wiersze zachwycały dojrzałością spojrzenia, bogactwem języka oraz autentycznym przywiązaniem do rodzinnej ziemi. Młodzi poeci ukazali ‘Mały Rzym’ jako miejsce pełne historii, piękna i inspiracji.
Finał konkursu pokazał, że Sandomierz i Sandomierszczyzna niezmiennie inspirują kolejne pokolenia twórców, a poezja pozostaje żywym językiem emocji, pamięci i lokalnej tożsamości. Uroczystość zakończyły słowa Andrzeja Gronczewskiego: „Sandomierz to poemat widzialny, dotykalny, dookolny, nie dość wyczerpująco, nie do końca – mimo tylu zachwyconych spojrzeń – przeczytany”, które stały się pięknym podsumowaniem święta poezji o naszej Małej Ojczyźnie.
Dzisiejszy finał pokazał, że Sandomierz i Ziemia Sandomierska nadal inspirują
i zachwycają, a poezja pozostaje żywym językiem emocji, pamięci i piękna dla wielu młodych ludzi.
Dziękujemy: wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, patronom: Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty, Staroście Sandomierskiemu, Burmistrzowi Sandomierza, partnerom – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu, sponsorom – Bank Spółdzielczy w Sandomierzu, jurorom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego spotkania. Wyrażamy też nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń powiatu, miasta i naszej szkoły.




































100 lat tradycji i taneczny pokaz tegorocznych maturzystów II LO w Sandomierzu
Z okazji Jubileuszu 100 - lecia Banku Spółdzielczego w Sandomierzu w restauracji Mały Rzym odbył się bal, podczas którego nasi maturzyści zaprezentowali studniówkowego walca do melodii Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata”. Zachwycająca choreografia p. Beaty Ryńskiej oraz perfekcja tancerzy sprawiły, że pokaz zebrał owację na stojąco a cała sala uległa magii, co dodało balowi niepowtarzalnej elegancji.
















Badamy się przed wakacjami
To hasło akcji profilaktycznej zorganizowanej przez Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego
w Sandomierzu, w której na zaproszenie organizatorów wzięły udział uczennice kl. 1 bm przyrodniczo-medycznej pod opieką wychowawczyni p. Danuty Szczygielskiej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nasze dziewczyny promowały ideę badań profilaktycznych oraz służyły pomocą przy stanowiskach badań specjalistycznych i działań prozdrowotnych. To bardzo ważna i potrzebna praktyczna edukacja kształtującą kompetencje i zastosowanie teorii w praktyce.


































Niecodzienna lekcja wychowawcza o pamięci, historii i człowieczeństwie
W minionym tygodniu uczniowie klasy II a uczestniczyli w wyjątkowej lekcji wychowawczej, którą poprowadziła tegoroczna maturzystka Aleksandra Chołody. Spotkanie było efektem jej udziału w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück im. Wandy Półtawskiej”. W nagrodę za osiągnięty sukces Ola wraz z opiekunką – Panią Wiolettą Pietruszką miały możliwość odwiedzenia Miejsca Pamięci KL Ravensbrück – największego niemieckiego obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla kobiet.
Podczas lekcji starsza koleżanka podzieliła się z młodszymi uczniami zarówno zdobytą wiedzą historyczną, jak i osobistymi refleksjami z pobytu w Ravensbrück. Opowiadała o losach więźniarek różnych narodowości, o trudnych warunkach życia w obozie oraz o niezwykłej sile, odwadze i solidarności kobiet, które, mimo niewyobrażalnego cierpienia, potrafiły zachować godność i człowieczeństwo.
Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiły zdjęcia oraz wspomnienia z wizyty w miejscu pamięci. Maturzystka opowiadała o zachowanych fragmentach obozu, pomnikach upamiętniających ofiary oraz ekspozycjach muzealnych dokumentujących tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Dzięki jej relacji historia przestała być jedynie zapisem w podręczniku, a stała się poruszającym świadectwem ludzkich losów.
Ważnym elementem spotkania były opowieści o dzieciach Dziewczyn z Ravensbrück. Ola i Pani Pietruszka z ogromnym wzruszeniem i podziwem przywoływały wspomnienia Pani Marii Lorens – pomysłodawczyni konkursu i Pana Michała Neumanna, którzy towarzyszyli uczestnikom podczas wyjazdu do Niemiec. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wielką rolę odgrywają oni dziś w zachowaniu pamięci o kobietach więzionych w obozie.
Dziękujemy naszej maturzystce za podzielenie się tym niezwykłym doświadczeniem oraz za cenną lekcję historii i wrażliwości. Takie spotkania pokazują, że pamięć o przeszłości jest nie tylko obowiązkiem, ale także ważną lekcją dla kolejnych pokoleń.
W Ravensbrück Ola w imieniu uczestników zapaliła znicz na miejscu upamiętniającym namiot – teren, który jest symbolem nieludzkich warunków, niewyobrażalnego cierpienia i tragicznego losu tysięcy kobiet.
Teraz Ola 'zapala' serca młodych ludzi, by chronić pamięć o tamtych Dziewczynach…, zgodnie ze słowami Luisa Buñuela: „Życie bez pamięci jest niczym (…). Pamięć jest naszym spoiwem, powodem istnienia, wrażliwością, nawet naszym działaniem. Bez niej jesteśmy niczym.” A my już planujemy kolejne spotkania...









