Finał I Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Sandomierz w Słowach Zapisany”

Dziś w naszej szkole było niezwykle nastrojowo i poetycko… Jedna ze szkolnych sal zamieniła się w literacki salon. Elegancko nakryte stoliki, ozdobione delikatnymi kompozycjami kwiatowymi, stworzyły kameralną i sprzyjającą refleksji atmosferę. Pojawiły się też tomiki poezji, publikacje, albumy, grafiki oraz fotografie przedstawiające Sandomierz

i Sandomierszczyznę. Połączenie poezji i muzyki sprawiło, że uczestnicy mogli nie tylko wysłuchać pięknych utworów, ale również poczuć ducha naszego królewskiego miasta, które od wieków inspiruje artystów i miłośników słowa.

Finał I Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Sandomierz w Słowach Zapisany” zgromadził przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kultury, nauczycieli, rodziców oraz młodych twórców, których połączyła miłość do poezji i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sandomierz oraz Ziemia Sandomierska.

Uroczystość rozpoczęła się od muzycznego akcentu, po czym prowadząca Wiktoria Moskal

z klasy III e przywitała wszystkich gości, wśród których znaleźli się: Wicestarosta Powiatu Sandomierskiego – Pani Grażyna Szklarska, przedstawiciel Burmistrza Sandomierza – Pan Waldemar Gosek - Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu – Pan Wojciech Dumin.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała Pani dyrektor Barbara Majewska, podkreślając znaczenie poezji jako formy wyrażania emocji, budowania tożsamości regionalnej oraz rozwijania talentów literackich młodzieży.

W dalszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworów poetyckich poświęconych Sandomierzowi i jego niezwykłemu klimatowi. Naszą „poetycką ucztę” uświetnili swoimi wystąpieniami zaproszeni goście: Pani Grażyna Szklarska i Pan Wojciech Dumin oraz gospodarze uroczystości: Pani Dyrektor Barbara Majewska, Pani Wicedyrektor Monika Strojewska oraz pomysłodawczyni konkursu Pani Wioletta Pietruszka.

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, dyplomów dla uczestników oraz podziękowań dla opiekunów.

Laureatami konkursu zostali:

• I miejsce – Liliana Libicka, SP nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza

w Sandomierzu, Opiekun – Pani Marzena Brzozowska@

• II miejsce – Anna Szczykutowicz, PSP im. Jadwigi Królowej w Bilczy, Opiekun – Pani Agnieszka Stasiak-Wiórkiewicz

• III miejsce – Michał Sławiński, PSP im. Armii Krajowej w Zawierzbiu, Opiekun – Pani Joanna Lipczyńska i Pani Ilona Mroczek

Wyróżnienia otrzymali:

• Filip Chyżowski, PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Stalowej Woli, Opiekun – Pani Ewa Wąsik

• Tomasz Obarski, SP im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Starym Garbowie, Opiekun – Pani Katarzyna Pater

Zgodnie z tradycją konkursów literackich publiczność miała okazję wysłuchać nagrodzonych utworów w wykonaniu ich autorów. Prezentowane wiersze zachwycały dojrzałością spojrzenia, bogactwem języka oraz autentycznym przywiązaniem do rodzinnej ziemi. Młodzi poeci ukazali ‘Mały Rzym’ jako miejsce pełne historii, piękna i inspiracji.

Finał konkursu pokazał, że Sandomierz i Sandomierszczyzna niezmiennie inspirują kolejne pokolenia twórców, a poezja pozostaje żywym językiem emocji, pamięci i lokalnej tożsamości. Uroczystość zakończyły słowa Andrzeja Gronczewskiego: „Sandomierz to poemat widzialny, dotykalny, dookolny, nie dość wyczerpująco, nie do końca – mimo tylu zachwyconych spojrzeń – przeczytany”, które stały się pięknym podsumowaniem święta poezji o naszej Małej Ojczyźnie.

Dzisiejszy finał pokazał, że Sandomierz i Ziemia Sandomierska nadal inspirują

i zachwycają, a poezja pozostaje żywym językiem emocji, pamięci i piękna dla wielu młodych ludzi.

Dziękujemy: wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, patronom: Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty, Staroście Sandomierskiemu, Burmistrzowi Sandomierza, partnerom – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu, sponsorom – Bank Spółdzielczy w Sandomierzu, jurorom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego spotkania. Wyrażamy też nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń powiatu, miasta i naszej szkoły.